BEBEK GELİŞİMİ

ZEKİ BEBEK İÇİN NELER TÜKETİLMELİ ?

Hepimiz zeki bir bebek isteriz ve bebek bekleyen anne adaylarının, sıklıkla sorduğu sorulardan bir tanesi de, hamileyken tüketilen besinlerin bebeğin zekasıyla bir orantısı olup olmadığıdır. Araştırmalar, bazı besinlerin tüketiminin bebeğin zeka gelişimi açısından önemli olduğunu göstermiş ve annelerin bu besinleri tüketmesinin önemini vurgulamıştır.

Zeki Bebek Olması İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelikte yetersiz beslenme, bebeğin zeka sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bebeğin konuşma güçlüğü çekmesine, davranış bozukluğuna, öğrenme güçlüğüne, geç konuşmaya ve motor fonksiyonlarının etkili çalışmamasına neden olabilen yetersiz beslenme, bebeğin sağlığı açısından tehlike teşkil eder.

Anne adayı, hamilelikte mutlaka: A, D, E, B6, B12 vitaminlerini almalıdır. Ayrıca folik asit, Omega 3, demir, bakır, çinko, selenyum, iyot gibi bileşenlerin de anne adayı tarafından ihmal edilmemesi gerekir. Peki zeki bebek sahibi olmak için bu vitaminleri barındıran besinler nelerdir?

Fındık, ceviz, süt ve süt ürünleri, badem, balık, et, karaciğer, yumurta gibi gıdalar bol çinko bulundurduğu için anne tarafından mutlaka tüketilmelidir.

Yeşil yapraklı bitkiler, ıspanak, karaciğer, böbrek ve et bol miktarda folik asit bulundurduğu için haftada 2 kez mutlaka tüketilmelidir.

Balık, ceviz, fındık, badem, kenevir ve yağı, soya yağı gibi besinler güçlü bir Omega 3 kaynağı olduğu için, hamilelikte haftada 2 kez mutlaka alınması gereken ürünlerdir. Bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Zeki Bebek Olması İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler kadar, tüketilmemesi gereken besinler de büyük önem taşımaktadır. Çünkü birazdan sıralanacak olan besinler, vücuda girdikleri takdirde bebeğin zeka gelişimi bir hayli olumsuz etkilenecektir.

Hamilelikte toksinlerden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle yüksek miktarda civa içeren ton balığı kesinlikle tüketilmemelidir.

Alkol ve sigara bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen maddelerin başında gelmektedir. Bu nedenle hamilelikte kesinlikle alkol ve sigara tüketilmemesi gerekir.

Kadının stresten uzak durması ve ne olursa olsun kötü durumları kafasına takmaması gerekir.

Aşırı kilo almamak için, tam yağlı gıdalardan ve yoğun yağ içeren besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulması, annenin doktorun önerisiyle bu gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu