UYKU
Trend

Verimli Bebek Uykusu İçin Yöntemler

Uyku, bütün insanlar için çok önemlidir. Yaşa göre ortalama uyku süreleri değişir. Ancak yeni doğan bebeklerin günde 18 saat, diğer bebeklerin günde 14 saat uyku ihtiyaçları vardır. Ancak bebekleri uyutmak her zaman kolay olmayabiliyor. Bebeğinizin uyumasını sağlama konusunda zorluk yaşıyorsanız deneyebileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. İşte, uygulayabileceğiniz verimli bebek uykusu yöntemleri

1. Rutin Bir Uyku Düzeni Belirleyin

Gece uykusu rutini, bebeğinizin her akşam aynı saatte uyumaya uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu da onun daha iyi uyumasını kolaylaştırır. Uyku öncesi banyo zamanı, rahat kıyafetler giydirme, son kez yemek yedirme veya emzirme ve masaj gibi faaliyetler gece rutini için ideal bir başlangıç olacaktır.

2. Bebeğinizi Doğru Besleyin

Bebeğinizi uyku öncesi aşırı derecede doyurmak doğru değildir. Onu rahatsız olacak kadar emzirmeyin ya da çok fazla yemek vermeyin. Gece rahatsız edecek gazlı yiyecekler vermemeye özen gösterin.

3. Hafif Masaj Yapın

Yatmadan önce bebeğinize kısa bir masaj yapmayı deneyin. 10 – 15 dakika boyunca kollarına, bacaklarına, ellerine, ayaklarına, sırtına ve karnına yumuşak bir şekilde masaj yapın. Zeytinyağı veya susam yağı gibi bebekleri rahatlatan yağlar kullanın. Alnı, burnu ve başı da dahil olmak üzere, nazikçe bebeğinizin yüzünü ovalayın.

4. Uyku Öncesi Banyo Yaptırın

Sıcak bir banyo yetişkinler için olduğu kadar bebekler için de çok rahatlatıcıdır. Sağlıklı bebek uykusu için banyo, gece rutininiz için de güzel bir başlangıç olacaktır. Bebeğinizin banyoyu sevmesi de çok önemlidir. Gece banyosunda oyuncaklar veya diğer uyarıcı maddeler kullanmaktan kaçının. Çünkü bu banyonun amacı yatmadan önce bebeğinizi sakinleştirmektir.

5. Yeni Bebek Bezi Takın ve Pijama Giydirin

Sızıntıları ve gece yarısı gereksiz bez değişikliklerini önlemek için iyi bir gece bezi kullanın. Gereksiz bebek bezi değişikliği bebeğinizi uyandırabilir ve tekrar uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Diğer yandan, nefes alabilen bir kumaştan yapılan yumuşak pijamalar tercih edin. Çünkü bebekler rahat ve yumuşak bir dokuya sahip kıyafetleri severler.

6. Işıkları Mutlaka Söndürün

Bebeğinizin uykuya geçmesinden önce ışığa maruz kalmasını azaltmak için ilk olarak ışıkları kısmayı tercih edin. Daha sonra yatak odası lambaları, gece lambaları, ekranlar ve yapay ışık oluşturan her şeyi kapatın. Doğal olmayan ışık, bebeğin uyku ritmini bozan bir etkiye sahiptir. Gece boyunca suni ışığa maruz kalmak, vücudun uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemekten sorumlu olan melatonin üretimini baskılayabilir.

7. Sakinleştirici Kokular Kullanın

Verimli bebek uykusu için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de sakinleştirici kokulardır. Altı aydan daha büyük bebekler için, odalarında küçük miktarlarda lavanta ve papatya gibi esansiyel yağlar, uykuyu teşvik eden rahatlatıcı bir koku oluşturmak için kullanılabilir. Bu kokuları bebeğin beşiği veya odadaki bazı eşyaların yüzeylerine birkaç damla şeklinde damlatın.

8. Alerjen Maddeleri Odadan Uzaklaştırın

Alerjen maddeleri odadan uzaklaştırmak bebeğinizin burnunun tıkanması ile uyanma eğilimini önlenmesi açısından çok önemlidir. Bebeğinizin odasını ve evin diğer yerleri sağlıklı bebek uykusu için temiz, kuru ve tozsuz tutun.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu