UYKU
Trend

SAĞLIKLI BEBEK UYKUSU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Hadi bebeğim uyu ama artık Bak saat kaç oldu ayakta salladım kucakta salladım emzirdim Saç kurutma makinesini açtım salıncak yaptım salladım hala uyumuyor konumuz sağlıklı bebek uykusu için gereken şartlar nelerdir ?

Bir bebeğin Sağlıklı bebek uykusu alışkanlığı kazanabilmesi için temel kural güvendir. Şimdi şöyle düşünün bizler gün içerisinde pek çok olay ile karşılaşıyoruz, pek çok insanla karşılaşıyoruz, kaygılana biliyoruz, üzüle biliyoruz, çok mutlu olabiliyoruz. Bizim ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarımızdan kimisini karşılıyoruz, kimisini karşılayamıyoruz.

Her gün aynı kalitede mi uyuyorsunuz ?

Aslında Hayır ama biz yetişkinler için bile kendimize güvende rahat sakin hissetmezse kendini uykuya asla teslim edemeyiz.

Şimdi bu durum bebekler için çok daha öncelikli ve çok daha elzemdir. Yenidoğan da bebek dünyaya geldiği günden itibaren kendini yeterince güvende hissetmediğinde bebeğin sağlıklı bir şekilde uykuya dalmasını asla bekleyemezsiniz. Bebeğin kendini güvende hissetmesi için peki ne yapmalı bunu sağlayacak olan kişi kim. şimdi 0-1 yaş döneminde bebek için en önemli varlık annedir. Anneler özellikle 0-1 yaş döneminde hem annelik yapıyorlar hem de değişen hormonlar var değişen hayat var, artık sorumluluklar var. Bütün bunların akabinde   elinde ona muhtaç olan yetersiz aciz ve eksik bir varlık var. Bütün bu sorumlulukların altında eziliyor olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız çok zorlu bir süreç olduğunu kabul ediyorum. Fakat bebeğinizin öncelikli olarak size ihtiyacı var. Sizin sakinliğinize, sizin kendinize olan güveninize ve yeterli olduğunuza inanmanızı ihtiyacı var.

Sizde ne kadar sakin olursanız kendinize güvenirsiniz bebeğinize de o kadar güven verirsiniz şimdi kendinizi hatalarımızla bile olsa güvende hissedeceksiniz yeterince iyi bir anne olduğunuzda inanacaksınız ama sadece bunu yaparak bebeğimize güven telkin edemeyiz. Onu sakinleştirebilimemiz gerekiyor. 0-1 yaş döneminde annenin yeterli hissetmesi ve bebeği sakinleştirme süresi çok değerlidir.

Peki bebeğinizi sakinleştirmek ile ilgili neler yapmalısınız

Öncelikle bebeğinizi sakinleştirmenin en önemli yolu kendinizin sakin olması bebeğiniz daha kucağınıza aldığınız andan itibaren kaygılı olduğunuzda yorgun, bıkkın, öfkeli olduğunuzda ya da panik halinde ne yapacağınızı bilemediğiniz bir anda kendinizi çaresiz hissediyorsanız asla bebeğiniz sakinleştiremezsiniz ve ona güven veremezsiniz Bu nedenle kendinizi sakinleştirmenin ve kendinizi hatalarınız da bile olsa güvenerek bebeğinizi kucağınıza almanız bebeğinizin kendini güvende hissetmesi ve sakinleşmesine de yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin özellikle de 0-1 yaş döneminde sağlıklı bebek uykusu na geçmesini sağlayabilmek için uyku alanlarını belirlemelisiniz. Bebeğinize güven verdiniz sakin oldunuz ve bebeğinizi doğru bir şekilde sakinleştirdiniz. Şimdi uyku alanını belirlerken bebeğinizi sizden özerk değiştirebilecek alanlar tercih edin. Yani çocuğunuzu, bebeğinize kendi odasına yönlendirin bunun için doğru zaman ne zaman diye soracak olursanız uyku eğitimine ne zaman başlamalıyım yazısını okuyabilirsiniz. Sizin için bebeğinizi kendi odasında kendi alanında yatırıyor olmanız ve mutlaka da uyku alışkanlığını kazanabilmesi için alanı belirlemeniz gerekiyor.

Bebeklerde genellikle özellikle sakinleştirilemeyen kolik bebeklerde uyku alını belirlemekte zorlanabilir kimi zaman annenin yatağında kimi zaman beşiğinde kimi zaman salonunda kimi zaman oturma odasında ya da dışarıda uyutmayı tercih edebiliriz. Fakat sağlıklı bebek uykusu na geçebilmesi için uyku alını belirlemeli kendi yatağında uykuya başlamalı ve uykuyu kendi yatağında sonlandırmalıdır. Burada siz yön vermezseniz bebeğinizin kendi başına bu alışkanlığı kazanması çok zor. Bu nedenle ben güvendeyim duygusunu hissedebilmesi için bebeğiniz kendi alanında uyumalı ve aynı alanında kendisine ait olan alanda uykusunu sonlandırmalıdır.

Emzirme asla ve asla sağlıklı bebek uykusu aracı olmamalıdır

0-1 yaş döneminde ilk başvurdunuz yollardan bir tanesi bu bebek ya aç ya da uykuya dalamıyor ya da bir türlü susmuyor ağlaması kesilmiyor diye memeyi susturucu, sakinleştirici, uykuya geçiş aracı olarak kullanabiliyoruz. Ama bu alışkanlık bebeğin kendisini güvende hissetmesini bir kenara bırakın size bağımlı kalmasına sebep oluyor. İşin kötü tarafı memesiz asla kendini sakinleştiremiyor. Halbuki bebeğiniz her gün büyüme aşamasında hızla gelişiyor, büyüyor, olgunlaşıyor bu noktada sizin ona desteğinize yön vermenize İhtiyacı var. Emzirmeyi sadece beslenme zamanları olarak belirlemeli saatlerini belirlemeli ve asla da uykuyla birleştirmemelisiniz ki uykunun ayrı bir süreç olduğunu ve kendi kendini sakinleştirme süreci ile annenin desteği ile bebeğin uykuya dalmasını sağlamalısınız. Bebeğinizi sakinleştiren uyku alanı belirli olsun ve asla emzirmeyi uyku nesnesi olarak kullanmayın.

Her bebeğin asıl ihtiyacı olan şeylerden bir tanesi de 0-1 yaş döneminde özellikle düzen ve ritüellerdir. Biz canlılar olarak ve insanlar olarak alıştırma yapa yapa aynı şeyleri tekrar ederek bir şeyler öğrenir ve alışkanlık haline getiririz ve bunu aslında ritim ile yaparız. Yani bir şey biter yeni bir şey başlar bir şey biter yeni bir şey başlar gece gündüze gündüz geceye döner ve hayatın doğanın bir ritmi vardır. Biyolojik bir resmimiz de vardır mesela yeriz acıkırız uyuruz uyanırız şimdi bu nedenle bebeğinizin 0-1 yaş döneminde mutlaka düzeni olmalıdır ve bu düzeni en temel ihtiyaçlar üzerine yani beslenme ve sağlıklı bebek uykusu üzerine kurgulamamalısınız.

Sağlıklı Bebek Uykusu Nasıl Planlanmalı ?

Bunu onun hayrına kurgulama da yani sağlıklı beslenme uyku zamanlarına göre planlamalı aynı zamanda bebeğinizi hayata da hazırlamalısınız. Örneğin özellikle 6 aydan itibaren ek gıdaya geçiş zamanlarını evinizdeki aile Meclisi’nin toplandığı sofralara dahil ederek planınızı yapmayı unutmayın. Örnek olarak sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve Akşam yemeğinde bebeğiniz ek gıdaya geçti ise mutlaka sofrayı oturmalıdır ve bebeğinizin düzenini yaparken kendi düzeninizle birleştirebilecek bir saat uygulaması yapmalısınız. Buna göre uyku zamanlarını ve ek gıda ve emzirme zamanlarını belirlemelisiniz. Bebeğinizin uykuya geçmeden önce aynı günlük rutinimiz gibi bir düzene ihtiyacı vardır. Yani uyku zamanı geldiğini hissedebilmesi gözlemleyebilerek anlayabilmesi için rutinler her zaman iyileştirici sakinleştirici ve uykuya hazırlık sürecini kolaylaştırır.

Sağlıklı bebek uykusu rutini gerçekleştirirken ya da planlarken pijamaları, banyoyu, kitap okumayı katabilirsiniz. 0-1 yaş döneminde ne kitap okuması diye soracak olursanız bana kitap okuma alışkanlığı 0-1 yaş döneminde başlar. Bu nedenle bebeğinizin önüne sadece nesnelerin olduğu kullanabileceğimiz farklı yüzeylere sahip kitapları sunduğunuz da hem o nesneleri isimleriyle söylemiş olursunuz öğretmiş olursunuz hem de uykuya geçmeden önce sağlıklı bir basamaklandırma yapmış olursunuz. Bebeğinizin sağlıklı uyku alışkanlığı kazanması için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu