ÖZEL ÇOCUKLAR
Trend

Öğrenme güçlüğü nasıl tedavi edilir?

Öğrenme güçlüğü’nün bilinen medikal bir tedavisi yok. İlaç verelim çocuk artık daha iyi öğrensin diyemiyoruz. Ancak dikkat eksikliği hiperaktivite ile beraber görülüyorsa o zaman onları semptomların azalması için ilaç tedavisi, medikal tedaviler öğrenme güçlüğü için kullanılabiliyor.

Öğrenme güçlüğünde bize en iyi sonuç veren çalışmalardan bir tanesi çocuklu biri bir bilgisayar becerilerinin çalışılması yanında oluyor bu da eksik kaldığı alanların Üzerinde yapılacak çalışmalarla oluyor. Diyelim ki çocuk okumada güçlük çekiyor, bazı harfleri karıştırıyor bununla ilgili çeşitli egzersizler var. Okuyamayan çocuğa ya da zor okuyan çocuğa sayfalarca kitap okutmuyoruz. Onun yerinde beynin okuma alanında eksik kalmış olan yeteri kadar gelişmemiş olan bölümü geliştirecek başka çalışmalar yapıyoruz. Çeşitli egzersizler öğrenme güçlüklerinde bize en iyi sonuç veren şeyler oluyor.

Öğrenme güçlüğü tanısı nasıl konur?

Öğrenme güçlüğü tanısı için çeşitleri testler ve taramalar var. Çocukla bire bir uygulanarak olur. Ayrıca öğretmenler, sınıf öğretmenin okuldaki diğer öğretmenlerden ve ailelerden bilgi alınır. Tanıyı koyma çeşitli yaş guruplarına göre değişir.

Bu taramalar özellikle 6 yaşından sonra çocuğa bir zeka testi uygulanabilir. Amaç çocuğun zekasını görmek değildir, puan bizim için önemli değildir. Ama yaşıtları arasındaki farklar dikkat çekici ise bu da tanıya giden yolda bize yardımcı olur. Son tanıyı psikiyatrist koyar. Psikolojik danışmanlar bu yaptıkları çalışmalarını rapor ederler ve çocuğun öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği tanısını psikiyatri tarafından konur.

Öğrenme güçlüğü olan çocukların aileleri neler yapabilirler?

Öğrenme güçlüğü olan çocukların ailelerinin öncelikle çok anlayışlı olmaları gerekiyor. Bu çocuğun yaşadığı sorun onunla ilgili bir şey değil isteyerek bu şekilde davranmıyor isteyerek yanlış okumuyor veya eksik okumuyor. Bu tamamen biyolojik bir problem ve nörolojik temelleri var. O yüzden öncelikle bunu akıllarında bulundurmaları gerekiyor. Sabırları tükendiği zaman bunu hatırlayıp evet şu anda bu çocuğun bunu isteyerek yapmıyor o da tabii ki iyi okuma iyi yazmak ister o da benim söylediğim şeyi iyi dinleyip yerine getirmek ister. Çocuğa da annem benim yanımda ben de bir sıkıntı var şu anda bazı işleri zor yapıyorum ama annem benim yanımda bana destek oluyor inancını vereceksiniz Çocuğunuzun yaşadığı duygusal problemler de biraz daha hafifleyecektir.

Öğrenme Güçlüğünde Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde yapılabilecek egzersizler var. Özellikle işitsel dikkat ile ilgili işitsel yönergeleri alma ile ilgili çalışmalar yapılabilir ve bu bir oyun haline getirmelidir. 3-4 yönergeyi üst üste verip çocuğun yapıp yapamadığını bakılabilir. Bu yönergeler ve çocukların ilgisini çekecek yönergeler olabilir. Ona bak içine sakladım zarfı bul ve mutfağa getir, mutfaktan şuraya getir gibi yani eğlenceli oyun haline getirilebilir. Bunun yanında işitsel aktivitelerden kelime tekrarı cümle tekrarı, bir kelimeyi söyleyip ardından çocuğun tekrar etmesini istemek, sayıyı söyleyip tekrar etmesini istemek ve aynı şekilde de çocuğun anneye sorması ve doğru yapıp yapmadığını takip etmesi gibi bir çalışma olabilir. Yine işitsel aktiviteleri örnek olarak kelimenin son harfi ile biten yeni kelime türetmece oyunu verebiliriz. Çocuğun son ses, baş ses alma becerisini geliştirecektir.

Görsel aktivitelerle ilgili çok güzel dikkat geliştirme kitapları var. Herhangi bir kırtasiyeye gidip çocuğun yaşına uygun dikkat geliştirme setleri, ders kitaplarını alabilirler. Şekil kopyalamak çok işe yarar, bunun yanında belleği geliştirecek bir takım oyunlar oynanabilir. Hafıza oyunu işte iki kartı açtığında doğru bulup bulmama oyunları, bir kaç tanesini bir araya koyup daha sonra bir tanesi farklı o farklı olanını isteyebilirsiniz. Bu çocukların verimini ve dikkatini geliştirmek için bize destek olacak çalışmalardır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu