ANNELİK
Trend

Mükemmel Annelik İçin 10 Adım

Mükemmel bir annelik tanımı, kişiden kişiye göre değişebilir. Bu konuda en önemli kriter annenin çocuklarını sevmesi ve çocukların bunu hissetmesidir. Dolayısıyla mükemmel anne ile ilgili en doğru tanımlama çocuklar tarafından yapılabilir. Mükemmel bir annelik için nasıl bir anne olmak istediğiniz çok önemlidir. Sizin için disiplin, kaliteli vakit geçirme veya çocukların eğitimine daha fazla zaman ayırma gibi konulardan hangisinin ön planda olduğuna karar verin. Buna karar verdiğinizde, temel kuralları belirleyin ve çocuklarınıza olumlu örnek teşkil eden bir rol model olmaya çalışın. Ancak, çocuğunuz için mükemmel bir annelik kendi kişisel bakımınızdan feragat etmek olmadığını da unutmayın. Aksine bakımlı ve kendisine güvenen bir anne olmaya gayret edin. Diğer yandan, mükemmel anne olmak için aşağıdaki pratik yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. Uzmanların Tavsiyelerine Mutlaka Uyun

Denenmiş ve gerçek hayattan alıntı ebeveynlik kitapları okuyarak çocuk gelişimine aşina olun. Ardından, olumlu davranışları güçlendirmek için çocuğunuza övmek veya dövmek yerine kötü davranışları yönetmek için zaman aşımını veya başka bir düzeltme yöntemini kullanmak gibi gerçeğe dayalı tavsiyeleri uygulamaya çalışın.

2. Açık ve Net Kurallar Belirleyin

Evinizi nasıl idare edeceğinize karar verin ve bu beklentileri çocuklarınıza açıkça iletin. Kurallarınızı dile getirmek için bir aile toplantısı yapın. Çocuklarınızın yaşına bağlı olarak, birlikte adil kurallara karar vermek için onlarla açık bir tartışma yapabilirsiniz.

3. Kuralların Uygulanmasını Takip Edin

Çocuğunuz kuralları ihlal ederse, bu kuraları sürdürmek ve gerektiğinde sonuçları uygulamak için istekli olun. Her zaman gerçekleştireceğiniz adil ve uygun sonuçları mutlaka kullanın. Çocuğunuzu kurallara aykırı olarak disipline etmek, mutlaka kaba olmak anlamına gelmez. Şefkat ve mantığınızı kullanmak çok önemlidir.

4. Çocuklarınıza Sık Sık Sevgi ve Şefkat Gösterin

Sarılmalar, öpmeler ve onaylama sözcüklerini kullanarak bolca sevgi ve şefkat gösterin. Bu davranış çocuklarınıza koşulsuz olarak sevildiğini hatırlatır.

5. Çocukların Gözünde Ulaşılabilir Bir Anne Olun

Çocuğunuzla iyi bir ilişki, sağlıklı iletişim üzerine kuruludur. Bu yüzden onlarla konuşmaya açık olduğunuzu bilmeleri gerekir. Konu ne kadar önemsiz olursa olsun, her bir çocuğunuzla düzenli olarak konuşmaya dikkat edin. Gülümsemeniz ile daima onlarla sohbete hazır olduğunuzu ima edin.

6. Birebir ve Kaliteli Vakit Geçirin

Kaliteli vakit, çocuklarınızla iyi ilişkiler kurmak için önemlidir. Ancak her zaman bir aile olarak vakit geçirmek, bire bir ilgiye izin vermez. Bu yüzden mümkün olduğu kadar her çocuğunuz ile kısa da olsa ayrı ayrı vakit geçirmeye çalışın.

7. Her Zaman Onlara Desteğinizi Gösterin

Bir anne, çocuğun hayatındaki en önemli insanlardan biridir. Çocuğunuza her doğru yaptığı konuda mutlaka destek olun. Çocuğunuz iyi davranırsa veya sizi gururlandıran bir şey yaparsa, bunu onlara bildirin. Bu tutum, çocuğunuzdaki olumlu davranışları güçlendirecektir.

8. Çocuklarına Uyumasını Söylediğiniz Kurallara Önce Kendiniz Uyun

Çocuklarınıza tutarlı bir imaj yansımasını sağlamak, mükemmel bir anne olmanın önemli bir parçasıdır. Çünkü çocuklar ebeveynlerinin yaptığı davranışları tekrar eder. Bu nedenle çocuklarınız için kendinizin uymadığı kurallar ve standartlar koymaktan kaçının.

9. Hata Yaptığınız Zaman Mutlaka Özür Dileyin

Mükemmel olmadığınızı anlayan ve eksikliklerinizi kabul etmeye istekli, mükemmel bir anne olun. Mükemmel annelik kendi hatalı davranışınızı kabul etmek ve çocuğunuza hata yapmanın utanılacak bir durum olmadığını gösterir.

10. Sağlık ve Refah Düzeyinize Özen Gösterin

Genel sağlığınızı desteklediğinizde, hastalıklarla başa çıkmak için daha az zaman kaybettiğinizden, çocuklarınızın iyiliği için daha iyi bir ruh halinize sahip olduğunuzdan emin olursunuz. İyi beslenerek, egzersiz yaparak ve bolca dinlenerek sağlığınızı önemli bir odak noktası haline getirin. Çocuklarınızı da bu faydalı faaliyetleri yapmaya teşvik edin.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu