KOLİK

BEBEĞİN KOLİK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Kolik bebek, ilk üç ay içerisinde ortaya çıkan aynı zaman diliminde ve aynı saatte sürekli olarak ortaya çıkan ağlama krizleridir. Burada bebekte bu ağlamaların her gün aynı saatte ve aynı sürede ortaya çıkması kolik olması yönünde önemli bir ipucu vermektedir.

Doğumdan sonra ilk bir ay bir şeyi olmayan bebeğin doğumdan bir ay sonra öncelikle gece durmayan ağlamaları ile başlayabilmektedir. Bu ağlamalar sebepsizce olduğu için ve ne yapılırsa yapılsın geçmediği için annenin hayatını kabusa çevirebilmektedir. Sebepsiz olduğu sıklıkla görülür fakat bir başka sebebi ise gaz sancılarından kaynaklı olabilmektedir. Kolik bebek ağlamaları üç ay ve altı ay arasında bir zaman diliminde kendiliğinden geçmektedir.

Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır?

Her ağlamayı kolik bebek vakası olarak değerlendirmek mümkün değildir. Bu nedenle bebeğin kolik olmasının ayrımına iyi varılması gerekmektedir. Genellikle kolikler tipiktir ve aynıdır. Bebeklerin belirli saatlerde ağlamaları, diğer ağlama nedenlerinden ayırt edici olarak koliği tanımlamada en önemli özelliktir. Örneğin her akşam saat 9 da başlayıp 12 ye kadar sürekli olarak hiç durmadan ağlayan bir bebek ve bunu her akşam aynı saatte yapan bir bebek koliktir. Ağrısı yoktur, karnı toktur, altı kirli değildir. Fakat hiç durmadan ağlar. Sebepsizce ağlamaları ebeveynlerin bebekleri acile götürmelerine neden olur. Orada ultrason görüntülerine bakıldığında bebeğin aşırı miktarda gazı olduğu belirlenebilmektedir. Bu gaz sancıları her akşam aynı saatte bebeği rahatsız edebilmektedir.

Kolik Bebek Nasıl Önlenebilir ?

Kolik bebek sancılarından kurtulmak için bebeğin gazının doğru şekilde çıkarılması gerekmektedir. Eğer buna rağmen hala ağlamalar devam ediyor ise, o zaman aralıklarına girmeden önce bebeğe rahatlatıcı olarak rutinler yapmaya başlanabilir. Örneğin ağlama saatlerine yaklaşıldığında rahatlatıcı bir müzik, rahatlatıcı ve gaz giderici bir çay ya da bir içecek bebeğin ağlamalarını azaltabilir. Bebeklerin en çok hoşlandıkları kolik dönemlerinde karınlarına ya da sırtlarına masaj yapılmasıdır. Bunun için zeytinyağı ile ya da kendi bebe yağları ile yapılan küçük masajlar onların kolik ağlamalarını biraz olsun azaltacaktır. Kolik nöbetleri kendiliğinden geçeceği için asla tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fakat kolik bir bebek bu ağlama krizlerinin süresini azaltabilir ve dışarıdan etkenler ile rahatlama sağlayabilir. Altıncı aydan sonra yapılan araştırmalar neticesinde kolik ağlamalarına rastlanmamıştır. En geç bu aydan sonra kendiliğinden tamamen ortadan kalkacak bir ağlama nöbeti olduğu için ebeveynlerin endişe etmemeleri gerekmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu