HAFTA HAFTA HAMİLELİK
Trend

Hamilelikte 2. Hafta


Hamilelikte 2. Hafta Neler Oluyor ?

Hamilelikte 2. hafta da yine bebek ortada yok ama artık bebeği oluşturacak olan yumurta, annenin yumurtalıklarında folikül içerinde giderek büyümeye devam ediyor. Bu haftanın sonlarında artık folikülün çapı yani yumurtanın geliştiği folikül 18-20 milimetrelere ulaşıyor ve annenin hipofiz organından salgılanan LH hormonunun etkisiyle yumurtanız çatlıyor. Yumurta çatladıktan sonra annenin yumurtalığı ile rahim arasında follop tüpü dediğimiz kanallardan ve bu kadar ucundaki filmden aracılığıyla çatlayan yumurta buradan tüpe aktarılıyor.

Tüpte ne oluyor?

Bu sırada yumurta yumurtlamayı döllenmenin olabilmiş olması için burada daha önceden ilişki ile gelen spermlerin tüplere kadar ulaşmış olması gerekiyor.

Hangi Spermler Yumurtaya Ulaşıyor

Hangi spermin artıkları ulaşabiliyor en kaliteli, en sağlıklı, en başarılı olan sperm tüplere ulaşıyor. Spermlerin, yumurtayı dölleyebilme yeteneğine sahip olanları yumurtayı dölleme şansı yakalıyor. Yumurtanın içine sperm girdikten sonra yumurtada bir takım değişimler oluyor. Tamamen kendini kapatıyor. Dışarıdan gelen diğer spermler tarafından döllenmesi tamamen engelliyor ve bu süre içerisinde yumurta sessizleşip kendi içerisinde döllenme oluyor. Bu bir anneden bir de babadan gelen kromozom dediğimiz 23 kromozom yapısındaki bu hücreler birleşerek nihai embriyo oluşturacak 46 kromozomlu bir hücre oluşturuyor.

Folik Asit Alımına Başlayın

Hamilelikte 2. hafta döneminde anne bu değişimleri tabii ki farkedebilir durumda değil. Fakat daha öncesinde gebelik öncesi danışmanlık amacıyla doktora gittiyse annenin halihazırda bu dönemde folik asit kullanıyor olması çok çok önemli. Çünkü her ne kadar henüz embriyo oluşmamış olsa da annenin folik asit depoları dolu olması bu sırada gelişecek olan hücresel değişimi için çok çok önemlidir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu