EMZİRME
Trend

EMZİRMEK ANNE VE BEBEK İÇİN NEDEN FAYDALIDIR?

Emzirmenin Bebek İçin Faydaları

Doğumdan sonra annenin ve bebeğin sağlık durumu iyi ise, bebeklerin doğumdan sonra en geç bir saat içerisinde emzirilmesi gerekmektedir. İlk ağız olarak bilinen ve tıp terimlerinde kolostrum adı verilen ilk süt oldukça kıymetli bir süttür. İlk süt bebeklerin bağışıklık sisteminin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Emzirmek özellikle prebiyotik açıdan bebeğin bağırsaklarında iyi bakterilerin oluşumunun sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum da bebeklerin ve çocukluk çağındaki hallerinin bronşit, astım, alerji gibi etkenlerden uzak kalmasına yardımcı olmaktadır.

Emzirme yakınlığı bebeğin ruhsal gelişimi açısından önem arz etmektedir.

Emzirmenin ruhsal gelişimin yanında gıda olarak alındığında fiziksel gelişim, bağışıklık gelişimi ve zihinsel gelişime de katkı sağladığı bilinmektedir.

Şeker hastalığı, lösemi ve beyinsel enfeksiyonlardan bebeği korumaktadır.

Emzirmek obezite ile mücadelede en önemli faktör bebeğin anne sütü almış olmasıdır. Miktarı önemli olmasa da anne sütünü az miktar dahi almış olan bir bireyin obezite olma riski sıfıra yakındır.

Emzirmenin Anne İçin Faydaları

Emzirme işlemi annede doğumdan sonra rahmin eski haline dönüşmesini hızlandırmaktadır. Rahim bu sayede gerekli hormonları salgılayarak doğumdan önceki haline dönebilir ve vücut kendini kısa sürede toparlar. Bu hormonlar emzirmeyle birlikte süt salınımının başladığı anda çalışmaya başlamaktadır.

Emzirmek hamilelik dönemi boyunca alınan kiloların verilmesinde yardımcı diyetten önce birinci sırada yer verilmesi gereken uygulamadır. Emzirme sırasında alınan yağlar, vücudun kalıcı bir parçası olmaz. Anında yakılarak enerjiye dönüşür ve vücuttan atımı kolaylaşır.

Emziren bir anne günlük olarak en az 500 kalori harcamaktadır. Bu nedenle aylık olarak yavaş yavaş kilo verilmesinde ve vücudun doğumdan önceki formuna kavuşmasında yardımcı olmaktadır. Annenin emzirme döneminde hızlı kilo vermesi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için sağlıklı değildir. Ayrıca süt miktarının da azalmasında rol oynamaktadır. Bu nedenle anne diyet uygulamalarında emzirme programlarına da yer verirse kısa sürede vücudu yeni görünümüne kavuşacaktır.

Annenin göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri ve şeker hastası olmasını engellemektedir. Bu hastalıkların minimum seviyeye inmesi emzirme ile ters orantılı olarak çalışır. Bir anne ne kadar çok emziriyor ise ve vücut ne kadar çok süt üretiyor ise, bu hastalıkların yaşanma riski minimum düzeyde azalacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu