ÖZEL ÇOCUKLAR
Trend

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu toplumun yüzde 4 ila 6 sını etkileyen nörolojik temelli bir rahatsızlıktır. Özellikle çocukluk çağında görülür 4-5 yaşlarında farkedilir. 7 yaşından sonra genelde olmaz 7 yaşından sonra yaşanan aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği durumlarının başka bir kaynağı olabilir. Kaygı bozuklukları ya da duygusal problemler gibi bu çocuklar aşırı hareketli olabilirler, dürtüsel olabilirler ya da dikkat eksikliği yaşayabilirler. Bu 3  belirtinin üçü de aynı anda görünmeyebilir. Bazen biri ya da önce hiç, bazen bir ve ya daha az olabilir.

Özellikle bu bozuklukları yaşayan çocuklarda görülen belirtiler bebeklikten itibaren, huzursuzluktur. Anneler den aldığımız bilgiler; anne karnında rahat durmamak çok fazla tekmeleme, içerde çok hareketli olması, doğduktan sonra da uykusuzluk problemleri, yeme problemleri, sürekli bir ağlama haliyle kendini gösterir.

3-4 yaşına geldiğinde yürümeye başladıktan sonra çocuk da hareketlenme artabilir. Yerinde duramaz odanın içerisinde koyduğumuzda oradan oraya, oradan oraya çok hızlı geçişler yapabilir. Kendini tehlikeye atabilir, duvarlara tırmanmak isteyebilir, takip edemeyebiliriz. Çocuklar yönergeleri almakta güçlük çekerler ya da duymamazlıktan gelebilirler. Bu tepkilerle kendini gösterirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin çeşitleri nelerdir?

Genelde yanılgıya düşmemek lazım. Çok sık şunu duyabiliyoruz ki çocuğum hiperaktif, hiperaktivitesi var. Sadece hiperaktivite dediğimizde tek bir şeyden bahsediyor oluyoruz. Halbuki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun içinde dikkat eksikliği, dürtüsellik ve hiperaktivite yani aşırı hareketlilik beraber görülebiliyor.

Az önce de söylediğimiz gibi bazısında biri daha iyi görülür ya bazı daha az görülebiliyor.O yüzden yanılgıya düşmemek için üçe ayırıyoruz. Birinci tip üçünün bir arada görüldüğü; dikkat eksikliği ve hiperaktivite nin ve dürtüselliğin bir ara görüntülü. İkincisi dikkat eksikliği’nin tek başına görüldü tip. Üçüncüsü dürtüsellik ve Hiperaktivite ile birlikte görüldüğü tip. Dürtüsellik ve hiperaktivite’nin görüldüğü tipte genelde okulda öğrenme ile ilgi sorunlar olmaz. Dikkat ile ilgili sorunlar çok daha azdır ama uyum ve sosyal problemler ve daha çok kendini gösterir. Dikkat eksikliğinin ön planda olduğu tipte ise öğrenme problemleri ve okul sıkıntıları daha fazladır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin sebepleri nelerdir?

Son 30 yılda yapılan çalışmalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu var Biyolojik temelli yapısal bozukluk olduğu ortaya çıkarılmıştır. Özellikle doğum sırasında yaşanan sıkıntılar, doğum sonrası kapılan enfeksiyonlar, zor doğum, poşet kullanımı bunun yanında düşük doğum ağırlığı, hamilelik sırasında annenin sigara, alkol, madde kullanımı sebepler arasında gösterilmektedir. Yine genetik geçiş burada da mevcuttur. Aileden birinde hiperaktivitenin ya da dikkat eksikliğinde olması çocuk’taki bu riskin artmasına yol açmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu