ANNELİK
Trend

Çalışan Anneler İçin Pratik İpuçları

Çalışırken anne olmak ve işten arta kalan zamanlarda çocuklara vakit ayırmak oldukça zordur. Eve yorgun gelen çalışan bir annenin hem evin işlerini idare etmeye çalışması hem de çocuklarına karşı annelik görevlerini yerine getirmesi anne için ayrı bir yük oluşturur. Çoğu kadının işi ile evi arasında kalması durumunda bazı sorunlar yaşaması kaçınılmaz olabilir. Ancak, çalışan anneler için aşağıdaki ipuçları bu konuda sizler için önemli bir kılavuz olabilir.

İyi Bir Planlayıcı Olun

Bir anne olarak daima planlı olmanız, ev ve iş yaşamınızı düzenlemeniz açısından çok önemlidir. Günlük toplantılarınızı, eşinizin ve çocuklarınızın programlarını, hafta boyunca dışarıda yiyeceğiniz yemekleri, alışverişlerinizi ve evde yapacağınız yemekleri önceden günü gününe planlamalısınız. Örneğin, akşam yemeğinizi bir gece önceden yapabilirsiniz ya da televizyon izlemek yerine çocuğunuzu sinemaya götürebilirsiniz. Bu tarz programları önceden yapmanız her zaman sizin için müthiş kolaylık sağlayacaktır.

Ailenizi Daima Ön Planda Tutun

Her ne kadar iş yerinizde düzenli çalışmak, başarılı olmak ve belli bir kariyere sahip olmak istesenizde öncelikle bir anne olduğunuzu asla unutmayın. Bu nedenle, anne olmanın sizin için her zaman ön planda olduğunu iş yerinizde patronunuz dahil herkese vurgulamalısınız. Ailenizin baştan beri öncelikli olduğunu açıkça belirtmek, iş yerinde daha rahat etmenizi ve gerektiğinde çocuğunuzun yanında olmanız için kolayca izin almanızı sağlayacaktır.

Bebeğinizin Bakımında Payı Bulunan Kişilere Teşekkür Edin

Çalışan anneler olarak, siz iş yerindeyken bebeğinize doğru bir şekilde bakılmasını istemek en doğal hakkınız. Fakat, bazen bu konuda aile büyükleri ve eşiniz büyük bir destek olabiliyor. size her konuda yardımcı olan kişilere teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Bebeğinizin bakıcısı ile yakınlık kurmaya çalışın. Diğer yandan, bakıcıya yeterli miktarda ücret ödemeye özen gösterin. Bakıcı haricinde çocuklarınız ile ilgilenen eşiniz dahil tüm yakınlarınıza teşekkür edin.

Diğer Çalışan Anneler İle İrtibat Halinde Olun

Çalışan annelerin farklı sorunları olabiliyor. Bu yüzden genellikle çalışan diğer anneler ile iletişim halinde olmanız bu bakımdan çok önemlidir. Durumunuzu anlayan bir anne grubu ile arkadaşlık yapmanız, çocuğunuz ve sizin için oldukça pratik bilgiler edinmenizi sağlayacaktır. Zaman zaman bu kişilerle birbirinize daha çok yardımcı da olabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu