BEBEK GELİŞİMİ
Trend

Bebeklerde Müzik Kulağı Gelişimi

Bebeklerde müzik kulağı anne karnından gelen bir yetenektir. Bebekler müzik, şarkı ve diğer ritmik sesleri sever ve bunlara cevap verirler. Müzik, fiziksel, duygusal ve entelektüel gelişimi etkiler. Aynı zamanda, bebeğin kavrayışını güçlendirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. Bebeğiniz ile evde yapabileceğiniz birçok müzikal aktivite vardır. 0 – 2 yaş arasındaki bebeklerin yaptığı müzik faaliyetler, beyin gelişimi açısından en büyük etkiye sahiptir. Özellikle iyi bir müzik kulağına sahip bebeklerin, geleceğe hazırlanması çok daha kolay olur. Bebeklerde müzik kulağı gelişimi’nin faydaları ise şunlardır:

Üretkenlik

Müzik, bebekleri üretken olmaya teşvik eder. Avrupa’da yapılan bir çalışmada, müziğe maruz kalan ve küçük yaşlardan itibaren şarkı söyleyen çocukların, müzikal eğitime maruz kalmayan çocuklara göre üretkenlik derecelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca bebeklerde müzik kulağı seviyesi iyi olan bebeklerin yeni bir şeyler öğrenme ve üretme yetenekleri çok hızlı gelişir. Müzik kulağı bulunan veya müzik bilgisi öğrenen bebeklerde, beynin sağ tarafını (üretkenlik ve sanatla ilgili işleri yapmaktan sorumlu olan taraf) kullanma becerileri daha fazla olur.

Sosyal Ortama Uyum Sağlama

Müzik, çocukların sosyal beceriler için sağlam bir temel oluşturmalarına yardımcı olur. Bebeklerin hüzün, mutluluk ve öfke gibi duygularına uyum sağlamalarına izin verir. Diğer yandan, müzik kulağı iyi olan bebeklerin duygularını aktarma kabiliyeti çok daha gelişmiştir. Bunun için, ebeveynlerin bebeklerine doğdukları andan itibaren müzik dinlemeleri, onların müzik kulağının çok daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Motor Gelişimi

Çeşitli enstrümanlar ve ses çıkaran diğer oyuncaklarla oynamak, bebeklerde motor gelişimine büyük katkı sağlar. Bebekleri enstrümanlarla ses çıkarmaya teşvik etmek iyi bir müzik kulağının çok küçük yaşta oluşmasını sağlar. Ayrıca, bazı bebekler doğuştan gelişmiş bir müzik kabiliyetine sahip olabilir. Bu durum bebeklerin müzik kulağının anne karnında gelişmeye başladığının bir başka ispatı kabul edilebilir.

Dil ve Sayısal Gelisimi

Bebekler, daha anne karnındayken bile anne ve babasının sesini ayırt edebilir. Bunun nedeni birçok bebeğin belli seviyede de olsa müzik kulağına sahip olmasıdır. Müziğe ve benzeri seslere maruz kalmak, bebeklerin beyninin çevreyle etkileşime girmesini ve onların okuryazarlık, dil ve sayısal yeteneklerinin temellerinin oluşmasını sağlar. Tekerlemeler, hikayeler ve kafiyeli sözler bebeklerde müzik kulağını geliştiren önemli faaliyetler arasındadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu