BEBEK GELİŞİMİ

Motor Gelişimi İçin Tavsiyeler

Bebeklerde motor gelişimi doğumdan itibaren başlayıp 2-3 yaşlarında daha da hız kazanır. Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde rahatlıkla yürüyebilmenin yanı sıra birçok motor becerisini de kazanmış olur. Bu dönemde bebeğinizin fiziksel, duygusal ve bilişsel başta olmak üzere çeşitli motor becerileri gelişir. İki yaş motor becerisi gelişimi için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.

1. Fiziksel Motor Becerilerinin Gelişimi

Bebekler iki yaşına geldiklerinde sıçrama dahil önemli fiziksel hareketleri yapmayı öğrenirler. Bu dönemde fiziksel motor becerisi gelişimi için bebeğinize yürüme, koşma ve iki ayakla zıplamayı öğretin. Topu atmayı ve tekme vurmayı öğretin. Ayak uçlarında durmasını sağlayın ve tek ayağının üzerinde dengede kalmasını sağlayın. Mobilya ve oyun alanı ekipmanlarına tırmanmasına müsaade edin. Korkuluk tutunarak, merdivenlerden yukarı yürümesine izin verin. Bebeğinize dişlerini ve saçlarını fırçalamasını öğretin. Musluğu açıp ellerini yıkamasını yapabileceklerini unutmayın. En az dört bloktan oluşan bir blok kule inşa etmesine yardımcı olun. Çocuğunuzun fiziksel motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak benzeri eğlenceli yollar deneyebilirsiniz.

2. Bilişsel Motor Becerilerinin Gelişimi

Bebekler yeni yollarla düşünmeye, yeni beceriler öğrenmeye ve sorunları çözmek için yeni teknikler bulmaya başlarlar. İki yaşına gelen bebekler bir kutuyu uzay gemisine benzetebilir. Bebeğiniz, oyun sırasında kendisini ya da arkadaşını farklı insan karakterlerine benzetmek isteyebilir. Bu şekilde rol yapma oyunu bebeğinizin yönetici fonksiyonu becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Geçmişte olanları hatırlayın ve bebeğiniz ile “geçen gün” veya “uzun zaman önce” gibi ifadeler kullanarak konuşun. Birlikte üç veya dört parçalı yapboz yapın. Oyuncakları tip, boyut veya renge göre gruplandırarak kategorilere ayırma yeteneğini ortaya çıkartın. Bebeğinize en sevdiğiniz kitapları ve tekerlemeleri anlatın. Bebeğiniz “ceketini çıkar ve dolaba as” gibi iki adımlı talimatları izleyebilir. Bebeğinizin bu talimatları yerine getirebilmesine yardımcı olmak için basit yollar öğretin.

3. Dil Motor Becerilerinin Gelişimi

Bebekler iki yaşına gelince, genellikle söylediklerinizin çoğunu anlayabilir. Ayrıca daha fazla konuşurlar. Bu yaştaki bebekler çoğu tanıdığı insanları, gündelik nesneleri ve vücudun organları gibi temel kelimeleri anlayabilirler. Bebeğiniz ile konuşurken 18 ay boyunca çeşitli tekil kelimeler kullanın. İki yaşına geldiğinde ise iki veya dört kelimelik cümleler kurmaya çalışın. Örneğin bebeğiniz “anne yemek” gibi isim ve fiilleri birleştirebilir. Bebeğinizin 3 yaşına gelene kadar ortalama 200 kelime ile konuşabilmesi gerekir. Duyduğu kelimeleri tekrar etmesini sağlayın. Bebeğinize “bu nedir?” ve “neden?” diye sormaya başlayın. Çoğul ve tekil zamirler kullanmaya başlayın.

4. Sosyal ve Duygusal Motor Becerilerinin Gelişimi

İki yaşındaki bebekler daha bağımsız olmaya ve diğer çocuklarla daha çok ilgilenmeye başlar. Ancak kendilerini ifade edecek kelimelere sahip olmamak sinirlerini bozabilir. İki yaşına gelen bebekler diğer çocukların ve yetişkinlerin neler yaptıklarını gözlemlemesine ve onların söylediklerini taklit etmesine izin verin. Diğer bebeklerle olmasa da onlara yakın oynamasına yardımcı olun. Sizin yardımınız olmadan bazı işleri yapabileceğine inanmasın sağlayın.

Son olarak, anne ve babadan uzaklaşma kaygısı yaşayan bebeğinizin bu kaygısı 24 aya kadar önemli ölçüde azalır ve giderek daha bağımsız hale gelir. Ayrıca, 24 ve 36 ay arasında bebeğiniz kendisinin de bir birey olduğunu fark etmeye başlar. Bu yüzden bu dönemde motor becerilerinin gelişimi için yukarıdaki gibi çeşitli yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu