Bebeklerde Diş Çıkarma Sırasında Ateş Nasıl Önlenir?

Bebeklerin dişleri yaklaşık olarak 6 ile 16. aylar arasında çıkar. Fakat bu durum bebeklerin gelişim düzeyleri ve genetik yapılarına göre farklılık gösterir. Ancak diş çıkaran bebekler arasında görülen bir diğer önemli farklılık ise diş çıkarma esnasında ateşin yükselmesi veya hiç ateşlenmeme halidir. Diş çıkarırken ateşi yükselen bebeklerde bu durum doğru yöntemlerle kontrol altına alınmalı ve mutlaka ateşin düşürülmesi sağlanmalıdır.

Diş Çıkarma Esnasında Ateşi Yükselen Bebeklerde Görülen Rahatsızlıklar

Diş çıkaran bebeklerde ateş ile birlikte ağrı, huzursuzluk ve kızarıklık en çok görülen rahatsızlıklardır. Ayrıca, diş eti kanaması, ishal, öksürük, uykusuzluk, iştahsızlık gibi problemler de görülebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Esnasında Yükselen Ateş Nasıl Önlenir?

Bebeklerde diş çıkarma esnasında yükselen ateş bebeğin huzursuz olmasına neden olan önemli faktörlerden biridir. Diş çıkaran bir bebekte ateşin yükseldiği fark edilirse öncelikle doğru ölçen bir termometre yardımıyla bebeğin ateşi ölçülmeli ve gerekirse bu değer bir yere not edilmelidir. Elle kontrol etmeye her zaman güvenilmeyeceği için ateş ölçümünde kesinlikle termometre kullanılmalıdır. Son zamanlarda alın, koltuk altı ve kulaktan ölçen birçok termometre çeşidi mevcuttur. Ölçülen bölgeye göre bebeğin ateşi biraz farklı değerler gösterebilir. Örneğin; genelde koltuk altından ölçülen ateşin değeri, diğer bölgelere kıyasla 0,5 derece daha düşüktür.

Koltuk altından ateş ölçümlerine çok sık başvurulduğu için bu önemli hususa dikkat etmek gerekir. Eğer yaptığınız ölçülerde bebeğin yüksek ateşe sahip olduğu fark edilirse bebeğe hemen ılık bir duş aldırılması ateşin düşmesinde çok etkili olacaktır. Duş sonrası ateş düşmüyor ve hatta yükselmeye devam ediyorsa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde bebek havale geçirme riski ile karşı karşıya kalabilir.

 


B

Eğer bebeğin ateşi yüksek olmasına rağmen belli seviyelerde seyrediyorsa ıslak bir bez ile kompres yapılıp vücudunun serinlemesi sağlanmalıdır. Yüksek ateş vücutta su kaybına neden olduğu için bebeğe bol bol su ve sulu yiyecekler verilmelidir. Ateşi yüksek olan bebeğe asla kalın giysiler giydirilmemeli ve üzeri örtülmemelidir. Serin tutması için daha ince kıyafetler tercih edilmelidir. Son olarak, bebeğin bulunduğu ortam iyice havalandırmalı ve oda sıcaklığı 21-22 derece olarak ayarlanmalıdır.

 Başa dön tuşu