DİŞ ÇIKARMA
Trend

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Beslenme

Bebeklerin çoğu ek gıdaya geçtikleri dönemle eş zamanlı olarak diş çıkarmaya başlar. Bu süreç genelde bebek 6 aylıkken başlayıp 30 aylık oluncaya kadar sürer. İlk olarak üst ve alt ön dişler, ardından yandaki kesici dişler çıkmaya başlar. Bundan sonra ise genellikle ilk azı dişleri (10-14 ay) ve köpek dişleri (1-2 yıl) çıkar. Yani, bu dönem bebeğiniz ve sizin için uzun bir yolculuk sayılabilir. Bebeklerde diş çıkarma döneminde ateş, huysuzluk, burun akıntısı, iştahsızlık gibi çeşitli belirtiler vardır. Bu belirtiler arasında yer alan iştahsızlık nedeniyle, bebeklerde diş çıkarma döneminde beslenme oldukça zor olabiliyor.


Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde İştah Eksikliği

Bebeğiniz, diş çıkarma dönemini zor geçirirse ek gıdaya geçmeye fazla ilgi duymadığını görebilirsiniz. Bu dönemde yiyecekleri sabırlı bir şekilde yedirmeye devam etmelisiniz. Yetersiz beslenmelerini önlemek için mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslemeye özen göstermelisiniz.


Bebeklere Diş Çıkaran Uygun Yiyecekler

Soğuk Yiyecekler

Bebeğiniz diş çıkarırken soğuk yiyecekler ile beslemek rahatlaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle öncelikle dondurulmuş meyveler, soğuk yoğurt ve soğuk ayran gibi yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Emilecek Yiyecekler

Emme hareketleri bebeğinizin dişleri için geçici bir rahatlama sağlayabilir. Örneğin, salatalık, yeşil soğan ve havucu emmeye çalışması bebeğin rahatsız durumda olan diş etleri için ferahlık sağlayacaktır.

Sert Yiyecekler

Bazı bebekler yemek yerken diş etlerine baskı uygulamaktan hoşlanırlar. Bu tarz beslenmeyi seven bir bebeğiniz varsa ev yapımı kurabiyeler yapabilirsiniz. Diş çıkaran ve sert gıdaları seven bebekler için elma, armut, ayva gibi kabuklu meyveler de çok büyük rahatlama ve vitamin desteği sağlayacaktır.

Yumuşak ve Yağlı Yiyecekler

Bazı bebekler diş çıkarırken hiç çiğnememeyi veya kemirmemeyi tercih eder. Böyle bir durumda, bebeğinizin beslenmesi için çeşitli çorbaları ve yiyecek pürelerini deneyebilirsiniz. Ayrıca kivi, muz gibi çok fazla çiğneme gerektirmeyen meyveler de tercih edebilirsiniz.

Diş Çıkaran Bebekler İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Bebeğinizde diş eti iltihabı varsa, narenciye ve diğer asitli yiyecekler diş çıkaran bebeğinize acı verebilir. Ayrıca, tahrişe neden olabileceği için tuzlu veya baharatlı yiyecekler ile beslememeye dikkat etmelisiniz.

Küçük bebeğinizi diş çıkarma döneminde acı içinde izlemek zor olabilir. Ancak, kucaklama ve cesaretlendirmeler ile bunu aşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu