UYKU

BEBEKLERİ UYUTMA İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLER

Bebek uyutma, özellikle ilk defa annelik duygusu tatmış kadınlar için bir hayli yorucu ve bunaltıcıdır. İlk zamanlarda, bebekler çok fazla uyudukları için, yeni anne olmuş kadınlar bebek uyutmanın bahsedildiği kadar zor bir şey olmadığını düşünür. Oysa bebek büyümeye ve etrafı yavaş yavaş tanımaya başladığı zamanlarda, bebek uyutmak anneler için kabus haline gelecektir.

Yüzyıllardır bebekleri uyutmak için çeşitli yöntemler denenmiştir. Çoğu başarısızlıkla sonuçlanmış, bebekler yerine anneler uyumuştur. Fakat bazı bebek uyutma yöntemleri başarıya ulaşmış ve annelerin çoğunun tercih ettiği yöntemler olarak yerini almıştır.

Karanlık Ortam

Bebekler ilk doğdukları zamanlarda, anneleri onları ne zaman uyutursa o zaman uyumaktadır. Yeni doğmuş bebeklerin bir zaman algısı bulunmamaktadır. Bu nedenle annelerin, bebeklerinin gece uyumasını sağlamak için bebeklerini karanlık bir ortamda uyutmaları gerekmektedir. Karanlıkta uyumaya alışan çocuk, karanlıkta uyumanın bir zorunluluk olduğunu düşünerek geceleri uyumayı adet edinecektir.

Uyarıcılar

Özellikle yeni doğum yapmış anneler, bebeklerinin tatlığı karşısında çaresiz kalıp onları uyurken seyretmeyi alışkanlık haline getirmektedir. Onları uyuturken, ayağında veya beşiğinde sallarken onlarla göz teması kuran anneler, bebeklerin uykusunu kaçırdığını bilmemektedir. Bir bebek için kahve etkisi yapan bir gerçek, anne ile göz kontağı kurmak ve uykuya hazırlandığı anda etraftakilerin ona “Sen ne kadar tatlısın,” içerikli sözlerini duymaktır.

Bu nedenle annelerin, bebeklerini uyuturken onlarla göz kontağı kurmaması, bebeklerini uyuttuğu ortamda bebeğin ilgisini çekebilecek herhangi bir şeyin olmaması ve kalabalık ortamlarda bebeğini uyutmaması kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Güzel Kokular

Bebek uyutma yöntemleri için başı çeken kurallardan bir tanesidir. Bebeğin ona zarar vermeyecek ve doktor tarafından önerilmiş olan kokular ile uykuya dalması, bebeğin hızla uyumasını ve uykusunu verimli geçirmesini sağlamaktadır.

Özellikle lavanta kokusu gibi, ruhu rahatlatan kokular ile uyuyan bebekler uzun süre uyanmazlar. Ayrıca uyandıklarında da çoğu bebek gibi agresif uyanmadıkları için, anneyi bir hayli rahatlatırlar.

Masaj

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, bebekler de masaj ile uyumayı çok sevmektedir. Çünkü masaj, bebeğin rahatlamasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Yetişkinlere olduğu gibi yoğurarak masaj yapmak, tabiki bebek için olumlu bir gelişme yaratmayacaktır. Fakat basit hareketler ile, bebeğin vücudu rahatlatılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu