BEBEK ODASI

BEBEK ODASI NASIL OLMALI ?

Ya yenidoğan bebeğin odası mı olur? Zaten bizimle yatıyor. Ben bebeğim daha doğmadan önce odasını özene bezene yaptım. Ne kadar farklı yaklaşımlar ne kadar farklı düşünceler var değil mi? Bu günkü konumuz bebek odası nasıl olmalı ?

Peki İdeal Bebek odası nasıl olmalı ?

Bebeğiniz doğmadan önce ilk hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren bebeğiniz için bedeninizde alan açmaya başlarsınız. Daha sonra bu alan zihninizde ve kalbinizde de artmaya başlar. Hiç görmediğiniz ama İçinizde büyüttüğünüz bedeninizi sevmeye başlarsınız. Onunla ilgili düşünenler kurup zihninizde yer açmaya başlarsınız. Hatta adım adım hayatınızı değiştirmeye başlarsınız. Bu değişimlerin en önemli sembolü aslında odadır. Çünkü bebeğiniz için Hazırladığınız oda ya da bebeğiniz için ayırdığınız alan bebeğinizin kendini güvende hissetmesi kendi yaşantınızda sizin yaşantınızda doğarak orada kendine ait hissedebilmesi için çok önemli bir sen vardır. Tabii ki şunu belirtmeliyim ki bebeğinizi Ayrıca hala hayatınızdaki imkanlar doğrultusunda olmalıdır. Örneğin eviniz 1 artı 1 ve yeni doğan bir bebeğiniz var ve bebeğinizin yaşayacağı alanlar ya da köşeyi belirlememiz lazım. Evinizde havalandırabileceğiniz Güneş alabilen ve sakinliğin olduğu bir köşe belli ve o alanı bebeğinizi ayırmalısınız.

Bebeğinizin Alanını Belirleyin

Şimdi gelelim normalde imkanları olan evlere. Eviniz 2 artı 1 den başlayarak büyüyerek gidiyorsa ve hala evinizde bebek odası yoksa lütfen bebeğinize hemen oda yapın. Çünkü bebeğiniz her ne kadar sizinle yatıyor olsa bile ki üç aydan itibaren sizinle yatmaması gerekiyor. Artık sizinle yatıyor olsa bile bebeğinizin kendisine ait olan alanının evinizde var olması sınırlarının belirlenmesi bebeğinizin kendisine ait hissedebilmesi güvende hissedebilmesi için çok değerli. Bizler imkanlarımızın hepsi çocuklarımızın diyoruz ya da işte evin tamamı bebeğimin her yerde oyuncağı var diyoruz ama bebeğin evin tamamına ihtiyacı olmadığını söylemeliyim. Tam tersine sınırları belli olan kendisine ait Onun için uygun bir şekilde hazırlanmış bir odaya ihtiyacı vardır Bu nedenle iki çocuk bile olsa iki çocuk aynı odada bile olsa bebeğinizin mutlaka yaptığı alanı belirlemeli odasını onun ihtiyaçlarını çocuklarınızın ihtiyaçlarına göre hazırlamalısınız.

Bebek Odasındaki Fiziksel Koşullar

Peki gelelim bebek odası nın fiziksel koşullara bebeğinizi sizin hayal dünyası göre değil bebeğinizin kullanabileceği kendini sakinleştirebilirime ve kendini güvende hissedebileceği bir ortam kurmanız gerekiyor şimdi özellikle ilk bebeği olanlar çok heyecanlı oluyor ve imkanlar elvermeyebiliyor.

Dar bir oda bile olsa ya da işte kısıtlı bile olsa bebeğe tam tamına hazırlık yapılıyor ve devasa işte gardolaplar devasa yataklar oda takımları alınabiliyor prenses yatakları Prenses odaları yapılıyor özellikle işte mavi ya da pembe üzerinden odalar yapılabiliyor. Maalesef ki bu alanı dar olan özellikte odalarda büyük mobilyalar bebeğin o daracık alanda yeterince sakin ve huzurlu olmasına engel oluyor düşünün ki daracık bir odada yatağınızın hemen yanında kocaman devasa bir gardolap var ya da işte büyük büyük mobilyalar var bu sizi bu olmaz mı ya da sıkıştırmaz mı şimdi aynı koşullarda bebeğiniz açısından değerlendirelim.Bebeğiniz yatağa yattığında her şeyi O yatağın üzerinden görüyor Ve bu mobilyaların üstüne üstüne gelmesi ile beraber o küçücük varlık incinebilir kaygılanabilir bu nedenle bebeğinizin odasında olduğunca minimal eşya ve küçük eşyalardan yararlanmalı.

Hangi Renkler Tercih Edilmeli ?

Renkler konusunda da kimi zaman çok düşünebiliyoruz şimdi kız çocuğu olduğunda pembe erkek çocuğunda olduğunda ise mavi tonları kullanabiliyoruz. Bebek odası planlarken Boya badana yaparken Genellikle bu renkleri kullanabiliriz. Fakat daha bebeğiniz doğmadan cinsel kimliği ile ilgili bir sınırla karşı karşıya halbuki sadece pembe ya da sadece mavi tonları değil pek çok rengi iç içe kullanmanızı öneririm ben ve bu renkleri kullanırken özellikle de 0-1 yaşlık dönemde pastel ağırlıklı olmalı soft renkler olmalı ki bebeğiniz odaya girdiğinde sakinleşmesine uykuya daha rahat dalabilsin. Bebeğinizin odası az eşya bol ışık alan ferah bir oda olmalıdır.

Şimdi evin büyük odalarını bir kenara koyup eşyalarınızı odalara doldurmak yerine bebeğinizi rahat edebileceği geniş bir odayı tercih ederiz. Tabii ki Bütün bunlar imkanlar doğrultusunda olacaktır işte Evin en büyük alanı salon bir diğer büyük alanlı yatak odanız ama bir diğer normal boyutlarda ki odayı bebeğinizi ayırabilirsiniz Şimdi bazen şunu yapıyoruz salonumuz dolu veya kapalı oluyor Yani çoğu Türk kültüründeki Hanımlar kadınlar Salonu genellikle misafirleri açabiliyorlar.Neyse ki son 10 yılda bu tutum ve davranış yavaş yavaş değişmeye başlasa da hala Oturma odasında ikamet edip salonu tamamen Kullanıma kapatan evler varama bebeğin odasına baktığınız zaman bebek odası küçücük ve daracık olabiliyor bu neden oluyor çünkü evin diğer odaları işgal edilmiş durumda hem de gereksiz yere. Bu nedenle bebeğinizin odasını lütfen elinizdeki sistem ve düzene uygun bir şekilde tasarlayın ve ona göre seçimler yapın bebeğinizin odasında her gün havalandırmalı rahatlıkla Güneş ışığının alabilecek bir oda seçmeli ve bu odayı konumlandırılırken minimal davranmalısınız. 

Bebek Yatağı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Bebeğinizin yatağını bebeğinizin yatakta hareket edemeyecek kadar ne küçük olacak ne de içinde kaybolacak kadar büyük olacak. şimdi bu ne demek genellikle biz minik beşiklerde başlıyoruz. Ama bu beşikleri bazen öyle bir kenara koyup çocuğu, bebeği yatağına geçirmeyi unutabiliyoruz. Bebeğimizin o beşiği kullanma dönemi 0-3 ay 3 aydan sonra artık kendi yatağında o bebekler için hazırlanmış korunaklı trabzanlı yatağa geçmesi gerekiyor ve bu yatağa seçerken de büyüklüğünü çok büyük çok geniş değil çok da dar olmamak kaydıyla seçmeli. Bebeğinizin yatağını seçerken değerlendirmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Bebeğinizin yatağında bebeğinizi rahatlıkla dokunabileceğim iz bir pozisyonda yatak seçmelisiniz. Bu ne demek genellikle trabzanlar çok büyük olabiliyor bebeği uyku sürecine alıştırırken bizim onunla yakın temasa geçmeniz gerekiyor. Bu nedenle Anne’nin ya da baba’nın uyku yönetirken fazlasıyla belinin ağrıması, bebeği taşıyamaması ya da bebeği yeterince yakın temas kuramaması gibi engeller ortaya çıkabiliyor bu durumda yönetebileceğinizi düşünerek yataklarınızı seçiniz.

Bebek Nevresim Takımı Seçimi

Bebeğinizin nevresim takımına gelecek olursak biraz detaycı bir yaklaşım bu ama bebeğinizin nevresim takımı çok renkli çok cafcaflı çok karman çorman olmamasına dikkat edin. Çünkü ne kadar sade figürlü ne kadar saf renkler kullanırsanız iyi olacaktır. Bebeğiniz daha dünyaya yeni yeni alışıyor ve gördüğü her şey Onun için merak unsuru Bu nedenle her şeyi görüp karıştıracaktır ama uyku gibi artık dış dünyadan yatırımı azalttığı bir süreçte Bebeğinizin kendi içine dönmesi gereken bir süreçte rengarenk bir nevresim takımının içerisine bebeğinizi koyduğunuzda Tabii ki nevresim takımı ile ilgilenecektir Bu nedenle soft renklerin olduğu güllerin olduğu Nevresim takımlarını tercih etmenizi öneririm.

Eviniz bazen dar olabiliyor ve bebek odası kullanıyor ya da kullanmıyor olsa bile kendi eşyalarımızı koyabiliyoruz burada çok keskin bir çizgimiz var. Eğer bebeğinizi ya da çocuğunuz varsa ve oraya eşyalarınızı koyacaksanız o alanda size ait hiç bir eşyanın yeri yok. Şimdi bana şunu söyleyebilirsiniz, O şimdi ne anlayacak ama yerimiz yok. Tamam yeriniz olmayabilir yeriniz varsa hayatınızda da ona göre organize etmek istiyoruz ve bazı eşyalardan vazgeçmeyi de bilmek gerekiyor diye düşünüyorum. Şimdi bebeğiniz kendi odasında tamamen kendi eşyalarını gördükçe, fark ettikçe adım adım kendi odasın da yaşam alanı kurmaya başlayacak bunun da zaten sizin istediğiniz bir şey. Bu nedenle Bebeğinizin odasını kurduktan sonra onunla birlikte odasına zaman geçirmelisiniz. O oda sadece uyku için değil. Onun oyun alanı. Sizinle güzel anıları da biriktirdiği bir yer olmalı.

Bebek Gardorabı Seçimi

Bebeğinizin fiziksel ihtiyaçları gerçekten çok minimal. Bu nedenle Bebeğinizin kıyafetlerini koyduğunuz gardolaplar dan biraz fedakarlık yapın ve küçük gardolapları tercih etmeye çalışın. Çok minik dolaplar Bebeğinizin ihtiyaçlarını giderecektir. Bunun yanı sıra büyük peluş oyuncaklardan lütfen eğer sahipseniz bu oyuncaklardan vazgeçin ve çocukları büyük peluş oyuncaklar mümkün olduğunca almamaya gayret gösterin. Bazı peluş oyuncakları uyku arkadaşı olarak kullanabiliyorum. Uyku arkadaşı olarak kullandığınız peluş oyuncaklar de bebeğiniz için ne kadar uygun ne kadar değil. Bunun da ayrı bir konu olarak irdeleyelim. Çünkü Bebeğinizin boyutundan daha büyük bir peluş oyuncağı uyku arkadaşı olursa bebeğiniz bu oyuncaktan korkabilir ve kaygı ile uykuya dalmakta zorlaşabilir. Bu nedenle Bebeğinizin odasında mümkün olduğunca işlevsel olmayan oyuncakların yeri olmadığını söylemeliyim.

Sağlıklı uyku için her zaman karanlık bir ortama ihtiyaç vardır. Bilmiyorum biliyor musunuz? Ama bu artık çok konuşulan bir konu uykuda bize yansıyan ufacık bir ışık süzmesi bile aslında melatonin hormonu salgılanmasına engel oluyor. Bu nedenle bebeğinizin sağlıklı uykuya geçebilmesi adına bebek adası için ışık geçirmeyen bir perdeden ya da panjurlu camları tercih edin.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu