BEBEK BAKIMI
Trend

Bebek Bakıcısı Nasıl Seçilir?

Bebeğinizi güvenerek emanet edebileceğiniz bir bakıcı bulmak oldukça zordur. Bakıcı adaylarının listesini oluşturmak için sağlam referanslardan, yakınlarınızın tavsiyelerinden ve güvenilir internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Ardından, aşağıdaki örnek kriterlere göre bir bebek bakıcısı seçebilirsiniz.

1. Bebek Bakıcısının Referanslarını İsteyin ve Kontrol Edin

İyi bir bebek bakıcısı bulduğunuz düşünseniz bile, bakıcıdan önceki çalıştığı kişilerin ya da kurumların referans listesini isteyin. Böylece bulduğunuz bakıcı hakkında daha net fikirlere sahip olabilirsiniz.

2. İlk Yardım Eğitimi Alıp Almadığını Öğrenin

Bebeğiniz için güvenliği için seçeceğiniz bebek bakıcısının ilk yardım eğitimi almış olması çok önemlidir. Özel bir eğitim görmemiş başka bir bebek bakıcısı bulursanız ve bebeğiniz için uzun süreli bir bakıcı olmasını istiyorsanız, ilk yardım eğitimi almalarını sağlayabilirsiniz.

3. Zamana Ne Kadar Riayet Ettiğini Kontrol Edin

Bebek bakıcısı ile görüşme yapmak için kendisine randevu verebilirsiniz. Bakıcının randevu saatine ne kadar uyduğuna dikkat edin. Randevuya erken gelmesi sizin için olumlu bir referans olabilir. Ayrıca, bakıcının sizinle iş yapmaya ne kadar istekli olduğunu da bu randevuda daha iyi anlayabilirsiniz.

4. Bebek Bakımı İle İlgili Detaylı Sorular Sorun

Bebek bakıcısı adayı ile önceden tasarladığınız ve kafanıza takılan tüm soruları sormayı ihmal etmeyin. Sadece cevaplarının içeriğini değil aynı zamanda tavırlarını ve rahatlıklarını da değerlendirin. Çocuklara bakmaktan zevk aldığınız şey nedir, kaç tane bebeğe baktın, bebeğim boğulursa ne yaparsın, acil bir durum olduğunda bebeğime birkaç saat fazla bakabilir misin? gibi sorular sorarak bakıcı adayı hakkında önemli fikirler edinebilirsiniz.

5. Bebeğiniz İle Etkileşim Kurmasına Müsaade Edin

Bakıcının bebeğiniz ile etkileşimi çok önemlidir. Bunun için bebeğiniz ile vakit geçirmesi için en az 15-30 dakika müsaade edin. Gerekirse ücretini ödemek şartıyla 1_2 saatlik ya da yarım günlük “gözlem seansı” ayarlayın.

6. Mümkünse Bebeğinizden Bakıcı Hakkında Geri Bildirim Alın

Bebeğiniz konuşabiliyor ve kendini biraz ifade edebiliyorsa bakıcı hakkındaki duygularını öğrenebilirsiniz. Bebeğinize, bakıcı ile neler yaptığını, iyi vakit geçirip geçirmediğini ve onu sevip sevmediğini sorup, bakıcı ile çalışıp çalışmama kararı verebilirsiniz.

7. Bebek Bakıcısı Ücretini Bulunduğunuz Şehre Göre Kıyaslayın

Bebek bakıcısının fiyatları; nerede yaşadığınız, sahip olduğunuz bebek sayısı ile bakıcının yaş ve tecrübe düzeyi gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Yine de, arkadaşlarına ve tanıdıklarına ne kadar ödeme yaptığı konusunda danışmanız da yarar vardır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu