ANNELİK
Trend

Aşılama ve Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşılama ve tüp bebek benzer yöntemler midir?

Adetin 2. günü ile birlikte başlayan yaklaşık olarak 10 günlük bir dönemde yumurtalıktaki yumurta hücrelerinin büyümesini sağlanır. Tıpkı tüp bebekteki gibi aşılama ile tüp bebeğin tedaviye başlama zamanları aynıdır. Ancak hedef farklı.

Tüp bebekte amacımız hedeflenen olarak 6 ile 15 arasında yumurta elde edilmesi. İşte bu yumurta sayısına ulaşabilmek için de kullandığımız dozlar aşılama tedavisine göre daha yüksek. Aşılama tedavisinde ise bizim hedefimiz maksimum 2 ya da 3 tane yumurta büyümesini sağlamak. Çünkü daha fazla yumurta büyürse aşılamada çoğul gebelik riski ile karşı karşıya kalıyoruz.

O yüzden aşılamada kullandığımız ilaç dozlarını daha düşük ve hedefimiz en fazla maksimum 2 ya da 3 tane yumurtanın büyümesini sağlamak. Tüp bebek ve aşılama’nın takibi aynı şekilde, sıralaması ve takip yöntemi aynı. Ultrasonda belirli aralıklarla büyüyen foliküllerin gelişimini takip etmek ve ilaç dozlarını sağlamak ikisi de aynı. Daha sonraki aşamada yavaş yavaş farklılaşma başlıyor.


Aşılama Tedavisinde Ne Yapılıyor?

Yumurtalıktaki yumurta hücreleri belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman yumurta çatlatma iğnesi vererek yumurtanın çatlama zamanı belirliyoruz ve o dönemde yaklaşık olarak çatlatma iğnesi verildikten ortalama olarak 24 de 36 saat sonra baba adayımızın aldığımız spermlerin hareketlilerini, hareketsizlerden ayırıp bir kateter yardımıyla rahim içine girip spermleri rahim içine bırakıyoruz.

Bundan sonra spermlerin yumurta ya da yumurta hücrelerinde ulaşması ve yumurtayı dölleme işleminde biz taraf değiliz. Bu tamamen spermlerin gücüne ve yeteneğine kalmış bir durum.

Tüp Bebekte Ne Yapılıyor?

Adetin 23. günü tedaviye başlıyoruz. Ama daha yüksek dozlarla ve daha fazla yumurtanın büyümesini sağlıyoruz. Yine tüp bebekte de aşılama gibi yumurta çatlatma iğnesi veriliyor. Ama tek fark yumurtalar buradan tüpün içine geçmeden yani çatlamadan bu yumurtaları biz vajinal yolla girerek topluyoruz. Yani vücut dışına alıyoruz.

Vücut dışında bu yumurta hücreleri ile spermin döllenme işlemini biz yapıyoruz, emri oluşturuyoruz daha sonra bu embriyoların büyüyüp gelişmesini takip ediyoruz ve bundan sonra da bu büyük gelişen embriyolardan en kaliteli gördüğümüz bir ya da iki tanesini yine bir kateter yardımıyla rahim içine girip gebeliğin olacağı yere bırakıyoruz. Yani bu kateterin içinde aşılamada sadece spermler var. Ama tüp bebekte döllenmiş döllenmesi garanti edilmiş yumurta hücresi var. İşte bu yüzdendir ki tüp bebekte başarı oranı aşılama tedavisinde göre daha yüksek.

Çünkü olayda artık biz taraf oluyoruz. Yani sperm ve yumurtanın döllenmesini biz gerçekleştiriyoruz. Aşılamada rahim içine verdiğiniz milyonlarca sperm den hiçbiri gidip yumurtayı döllemeyebilir. Bir de o ay tedavi başarısızlıkla sonuçlanalabilir. Ancak tüp bebekte biz vücut dışında döllenme işlemini gerçekleştirdiğiniz den ve hazır embriyo elde ettiğimizden ve bunu da gebeliğin oluşacağı yere direkt yerleştirdiğinden den dolayıdır ki başarı oranı daha yüksek. Yani tüp bebek te olaya biz giriyoruz. Biz taraf oluyoruz. Teknolojiyi devreye sokuyoruz ve bu da otomatikman başarı oranının daha yüksek olmasını sağlıyor.

Aşılama Doğal Yönteme Benzer

Aşılama gördüğünüz gibi doğal yöntemleri doğal yolla olan, geniş gebelik mekanizmasını daha benzer daha hafif ilaç dozlarının daha az olduğu daha ekonomik anne adayının daha sık kullandığı bir yöntem. Aşılamada anestezi gerekmiyor, yumurtaların toplama işlemi gerekmiyor. Sadece aşılama günü kateterle rahim içine yerlerin verilmesi işlemi var.

Ancak tüp bebek ilaç dozlarının yüksek olduğu, daha fazla yumurtanın toplanmasının hedeflendiği, anestezi olarak yumurtaların toplandığı, vücut dışında devreye girerek sperm ve yumurtanın döllendiği ve embriyo oluşturduğu bir yöntem. Yani teknolojinin girdiği bir yöntem. Dolayısıyla aslında iki yöntem de gördüğünüz gibi birbirinden tamamen farklı felsefesi olan farklı yöntemler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu