AŞILAR
Trend

Aşı Sonrası Bebeklerde Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Aşı Sonrası Bebeklerde Görülen Yan Etkiler Nelerdir ?

Bebeğinizi doğumdan sonraki ilk yılında çeşitli ölümcül hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korumak için bebeğinize birçok aşı yaptırmanız gerekecektir. Bununla birlikte, bazen bebeklere yapılan aşıların yan etkileri görülebilir. Genelde çok ciddi yan etkiler olmasa da bazı aşıların yan etkileri bebeğiniz için önemli rahatsızlıklar oluşturabilir. Aşıların neden olduğu yan etkilerin birçoğu, herhangi bir tıbbi müdahale olmadan birkaç gün içinde hafifler ve geçer.

Aşı Sonrası Görülen Yaygın Yan Etkiler Ateş

Ateş, bebeklerde belli aşıların en sık görülen yan etkilerinden biridir. Bu aşı sonrası bebeğinizin 24-48 saat arasında ateşi olabilir. Ateşi düşürücü ilaçlar ile önlenebilir seviyededir.

  1. Kızarıklık

Enjeksiyon yapılan bölgede kızarıklık görülebilir. Bu genellikle 3-4 gün içinde azalır. Bununla birlikte, ılık kompresler kızarıklığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

  1. Beze oluşumu

Bazen derinin altında, enjeksiyon bölgesinde bir beze oluşabilir. Bu beze, cilt altında meydana gelen kanama nedeniyle oluşabilir. Bunun azalması birkaç gün sürebilir.

  1. Uyku

Bebeğiniz aşı sonrası fazla uykulu hissedebilir. Bu bir veya iki gün sürebilir. Bu durumda, bebeğiniz beslenmek için uyanıyorsa endişelenmenize gerek yoktur.

  1. Sinirlilik

Aşıdan kaynaklanan ağrı ve rahatsızlık bebeğinizi rahatsız edebilir ve huysuzlaştırabilir. Bir veya iki gün içinde geçebilecek bir durum olduğu için endişelenmenize gerek yoktur.

Aşı Kaynaklı Yan Etkiler Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır ?

Bir ebeveyn olarak, aşı sonrası yan etki gördüğünüzde yapmanız gereken ilk ve en önemli şey bebeğinizi sakinleştirmektir. Bebeğiniz acı çekiyor olabilir. Bu nedenle enjeksiyon bölgesine ılık kompres uygulamak kızarıklığı ve şişliği yatıştırmaya yardımcı olabilir. Doktorunuzdan, ağrı ve rahatsızlığı gidermek için bebeğinize uygun bir ilaç vermesini isteyebilirsiniz. Bebeğinizi tutarken dikkatli olun ve aşı bölgesine dokunmaktan kaçının. Ancak, bazen aşının uygulandığı kol veya bacağın hareket ettirilmesi ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aşılama Sonrası Yan Etkiler Ne Kadar Devam Eder ?

Bazı bebeklerde aşı yapıldıktan sonra ortaya çıkan yan etkiler, genellikle kolayca tedavi edilebilir ve bebeğinize aşı yapıldıktan sonraki birkaç gün içinde azalır. Diğer yandan, aşı uygulandıktan sonra 5-12 gün içinde yan etkileri görülen bazı aşılar vardır. Çoğu durumda, bu yan etkiler 2-3 gün içerisinde azalabilir, ancak bu süreden sonra herhangi bir yan etki fark ederseniz, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu